آلن دو باتن؛ فیلسوف زندگی روزمره

فلسفه دانشی است که به تفکر و پرسش درباره‌ی مسائل بنیادین و اساسی جهان و زندگی می‌پردازد. البته فقط در حد تأملات نظری باقی نمی‌ماند، بلکه می‌توان آن را هنر زیستن یا تلاشی برای خوب زیستن دانست.

برخی مباحث فلسفه آن‌قدر تخصصی هستند که ضرورتی ندارد مردم عادی هم به آن‌ها اشراف داشته باشند. مثلا دانستن سیر تحول این دانش یا جزئیات هر یک از مکاتبش قطعا برای ترسیم خط فکری فیلسوفان مهم است؛ اما از مردم عادی دردی دوا نمی‌کند. اما واقعیت این است که مردم عادی هم در سطح خود به فلسفه نیاز دارند. هر انسان در زندگی باید دست‌کم به چند سؤال اساسی درباره‌ی چیستی خودش و ارتباطش با جهان جواب بدهد. این پاسخ‌ها ارزش‌ها و به تبع نوع زندگی‌ او را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند و همه‌ی این‌ها بدون فلسفه ممکن نیست. فلسفه است که به شادی‌ها ارزش و به رنج‌های زندگی معنا داده و از ملالت تکرار و روزمرگی نجاتش می‌دهد. تا این‌جا همه چیز خوب است؛ اما یک مشکل مهم وجود دارد: متن‌های فلسفی معمولا پیچیده و دیریاب هستند. حالا اگر مردم عادی بخواهند فلسفه را به زندگی‌شان بیاورند و عمیق‌تر به مسائل نگاه کنند، تکلیفشان چیست؟ دغدغه‌هایی از این دست بود که موجب شد آلن دو باتن، مؤسس مدرسه‌ی زندگی و نویسنده‌ی آثاری چون «جستارهای در باب عشق» دوره‌ی دکتری فلسفه در دانشگاه هاروارد را نیمه‌کاره رها کرده و آموخته‌هایش را در سطح عمومی‌تر برای همگان عرضه کند.

درباره‌ی آلن دو باتن

آلن دو باتن، فیلسوف و نویسنده، متولد 1969 در شهر زوریخ است و در حال حاضر در لندن زندگی می‌کند. او در دانشگاه کمبریج تاریخ و در کینگزکالج فلسفه خواند و تحصیلات دکتری‌اش را رها کرد تا زمان و انرژی‌اش را به نوشتن کتاب‌های فلسفه به زبان ساده اختصاص دهد. دو باتن نویسنده‌ای است که موضوعات موردنظرش را در قالب آثاری داستان‌گونه به مخاطب ارائه می‌کند و به او عمیق دیدن و عمیق فکر کردن را می‌آموزد. دیدن ریزه‌کاری‌های مسائلی چون دین، عشق، ازدواج، اشتغال، هنر، سفر و… از پشت عینک فلسفی این نویسنده واقعا خواندنی است و جور دیگر نگاه کردن به مسائل را به انسان می‌آموزد. دو باتن فلسفه را علاج همه‌ی مشکلات و مسائل انسان می‌داند. با خواندن آثار او پی می‌بریم که واقعا هر گونه تصمیم‌گیری ولو کوچک در زندگی روزمره نیازمند فلسفه‌ورزی است و تنها تفاوت ما با فیلسوف‌ها در نوع و گستردگی مشکلاتمان است؛ وگرنه هر کدام ما می‌توانیم فیلسوف زندگی خودمان باشیم، مسائل زندگی‌مان را واکاوی کرده و راضی‌تر زندگی کنیم.

مدرسه‌ی زندگی

آلن دو باتن به عنوان نویسنده‌ی فلسفه‌ی روزانه شناخته می‌شود. او فلسفه را با ساده کردن به زندگی مردم عادی آورد تا آن‌ها هم از این جنس آگاهی بی‌نصیب نمانند. سپس برای کاربردی کردن این آمو‌زش‌ها در سال ۲۰۰۸ یک سازمان جدید آموزشی را با نام «مدرسه‌ی زندگی» تأسیس کرد. فعالیت‌های این مؤسسه بر زندگی بهتر و عاقلانه‌تر متمرکز است. هدف اصلی تأسیس این مدرسه پرورش هوش هیجانی بود؛ چون دو باتن اعتقاد داشت سیستم آموزشی مدرسه نحوه‌ی بالغانه رفتار کردن را به دانش‌آموزان یاد نمی‌دهد. او ریشه‌ی اغلب معضلات بشر را در نبود خودشناسی، همدلی و ارتباط می‌دانست. آموزش‌های این مدرسه در شش دسته‌ی خودشناسی، روابط، کار، آرامش، رفتار‌های اجتماعی و فرهنگ و فراغت طبقه‌بندی شده‌اند. این آموزش‌ها در قالب فیلم‌سازی، برگزاری کلاس‌ها، ارائه‌ی خدمات درمانی و تولید محصولات روان‌شناسی در اختیار مردم سراسر جهان قرار می‌گیرند و از آن‌جا که حول مباحثی جهان‌شمول تهیه شده‌اند، استقبال خوبی از آن‌ها می‌شود. بسیاری از کتاب‌های این مجموعه در ایران هم به فارسی ترجمه شده‌اند، از جمله‌ی آن‌ها می‌توان «درباره‌ی خوب بودن»، «شغل موردعلاقه» و «آرامش» را نام برد.

آثار آلن دو باتن

وقتی نام آلن دو باتن را روی جلد کتابی دیدید، می‌توانید مطمئن باشید که قرار است نکته‌ای جدید برای بهتر زندگی کردن یاد بگیرید؛ آن هم از زاویه‌ای که هیچ‌وقت به آن دقت نکرده‌اید. تفکر عمیق و تحلیل چندبعدی مسائل چیزی است که او در همه‌ی آثارش به آن توجه دارد.

نکته‌ی دیگر عمومی بودن این کتاب‌هاست. دو باتن برای قشر خاصی نمی‌نویسد و موضوعاتی که انتخاب می‌کند، به ذات و طبیعت آدمی وابسته‌اند و در هر زمان و مکانی می‌توان به آن‌ها پرداخت. درک آثارش هم پیش‌نیازی ندارد و نیازمند فراگیری اطلاعات خاصی نیست.

آثار آلن دو باتن داستان‌گونه‌ بوده و به همین دلیل برای همه ملموس‌اند. رگه‌هایی از روان‌شناسی هم در اکثر آثار او دیده می‌شود. زبان آثار این نویسنده بسیار ساده است، اما در عین سادگی انسان را به فکر فرو می‌برد. از نظر او دشوار بودن و عمیق بودن مطالب هیچ ارتباطی با هم ندارد و طرز فکری منسوخ است.

در ایران دو باتن را بیشتر با کتاب «جستارهایی در باب عشق» و «تسلی‌بخشی‌های فلسفه» می‌شناسند. از دیگر آثار او می‌توان به «دین برای خداناباوران»، «هنر سیر و سفر»، «سیر عشق»، «خوشی‌ها و مصایب کار»، «پروست چگونه می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند؟»، «در باب مشاهده و ادراک»، «یک هفته در فرودگاه»، «اضطراب موقعیت»، «مصیبت‌های شاغل بودن» و… اشاره کرد.

:: به نقل از سایت پاکت ::

دسته‌هاBlog

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *